آدرس : خیابان شیراز جنوبی - پلاک 20
مجتمع سبز - طبقه هشتم - واحد جنوبی
کد پستی: 1436953969
 
تماس با ما : 88058327-021
ایمیل : info@kankashgaranco.com


استفاده فیلیپس از هوش مصنوعی برای آموزش کارکنان

استفاده فیلیپس از هوش مصنوعی برای آموزش کارکنان
1397/08/07

نویسنده : www.computerweekly.com اخبار

استفاده فیلیپس از هوش مصنوعی برای آموزش کارکنان

شرکت هلندی فیلیپس از امکانات هوش مصنوعی برای کمک به کارکنانش در جهت یادگیری سریعتر مهارتهای جدید استفاده می برد تا با تغییرات حوزه کسب و کار همراه شود.


فیلیپس که حدود 74هزار کارمند در سراسر دنیا دارد همگام با تغییر ماهیت خود از یک تامین کننده محصولات سلامتی به تامین کننده خدمات سلامت، برای بروز کردن مهارت کارکنانش به هوش مصنوعی روی آورده. این شرکت که درآمد سالانه اش بالغ بر 18 میلیارد یورو است از یک تولید کننده محصولات روشنایی در سالهای دور امروزه بعنوان یکی از غولهای حوزه محصولات سلامت فردی تبدیل شده و حتی پا به عرصه تصویربرداری پزشکی و انفورماتیک سلامتی گذاشته است.

به گفته "پیتر میرمن" مدیر بخش راه حلهای آموزشی فیلیپس، سرمایه گذاری در فناوری یادگیری برای کارکنان به این شرکت کمک می کند سریعتر و موثرتر تغییرات لازم را ایجاد کند: "ما در حال تغییر از یک کمپانی با چشم انداز صنعتی گسترده به سمت حوزه سلامتی هستیم و به جای فروش محصول، راه حل های مناسب را عرضه و فناوری دیجیتال را جایگزین فناوری آنالوگ می کنیم. چالش پیش روی ما در این مسیر، این است که چگونه شتاب لازم برای این تغییر را فراهم کنیم."

فیلیپس در این زمینه با کمپانی "کورنرستون" که تامین کننده نرم افزارهای آموزشی و منابع انسانی ابری است همکاری می کند تا قابلیت هوش مصنوعی را برای بهبود دادن یادگیری آنلاین بیازماید. این فناوری می تواند موضوعات و بسته های آموزشی مناسب را برای هر کارمند پیشنهاد دهد تا آنها را در زمینه مهارتهای کاری خود به سطح بالاتری برساند. پیتر میرمن می افزاید: "ما در همکاری با کورنرستون می خواهیم اطمینان حاصل کنیم نتایج کسب شده تا حد ممکن واقع بینانه است و سیستم پیشنهادات نامناسب ارائه نمی کند."

لیست یادگیری
این شرکت در حال ارزیابی فناوری ای است که به کارکنان امکان می دهد برنامه های آموزشی مناسب خود را با توجه به نیازشان ایجاد کنند. آنها می توانند از داشته های فیلیپس در زمینه آموزش و یا سایر منایع موجود مرتبط استفاده و در "لیست یادگیری" خود ترکیب کنند و همزمان با سایر همکارانشان به اشتراک بگذارند.

به گفته میرمن: "اگر من یک کارشناس فروش در شرکت باشم و احساس کنم جای موضوعی در برنامه های آموزشی خالی است می توانم خود اقدام به تهیه یک لیست یادگیری کنم که می تواند شامل یکفایل تصویری، یا یک کلاس آموزشی آنلاین و یا مجموعه ای از سوال و جوابها و حتی موارد تجربه های واقعی باشد."

فیلیپس همچنین قصد دارد با استفاده از فناوری یادگیری کارمندان را با همکاران مجربترشان ارتباط دهد تا نقش مربی یا معلم آنها را بدون نیاز به طی کردن یک برنامه رسمی آموزشی بعهده گیرند. در پروژه دیگری، شرکت در حال آزمایش یکی از ابزارهای Assima است که وقتی کارکنان در حال استفاده از یک نرم افزاری کاری هستند، بصورت همزمان سوالات آنها را جواب دهد و برای استفاده از نرم افزار آنها را راهتمایی کند، بدون آن که نیاز باشد ازز آن نرم افزار خارج شوند و وارد محیط دیگری شوند، چیزی شبیه پشتیبانی آنلاین با استفاده از هوش مصنوعی.

تبدیل کردن مدیر به معلم
فیلیپس در حال طراحی یک راهبرد یادگیری است که مدیران و کارشناسان حوزه های مختلف خود را ترغیب می کند به سایر همکاران خود آموزش دهند و بدین ترتیب نقش فعالتری در رشد سازمانی کارکنان در آینده ایفا کنند. به گفته میرمن: "شما با قرار دادن یک مدیر در راس یک برنامه آموزشی پیغام ویژه ای را به سازمان مخابره می کنید که باعث ایجاد اعتبار برای آن مدیران و سازمانتان می شود. ما مدیرانی داریم که در مورد زمینه کاریشان اشتیاق فراوانی دارند و مما میخواهیم آنها دانش و مهارتشان را منتقل کنند."

هدف این برنامه ایجاد یک "فرهنگ یادگیری" در نهاد فیلیپس است و شکی نیست که شرکتهایی که دارای این فرهنگند بهتر و موثرتر عمل می کنند. اما اندازه پیری تاثیرگذاری آموزش در عملکرد یک شرکت کار دشواری است. فیلیپس می خواهد با دقت تعداد کارکنانی که از این سامانه آموزشی استفاده می کنند، میران آموزشی که دریافت می کنند و موضوعات آموزشی که ایجاد می کنند را بررسی کند. در بلند مدت ممکن است بتوان اندازه گیری کرد که آیا رابطه دوطرفه ای بین آموزش و افراد دارای عملکرد سطح بالا در شرکت وجود دارد یا خیر.

میرمن می گوید: "وقتی ما داده کافی داشته باشیم، می توانیم به این سوال جواب دهیم که بعنوان مثال آیا فروشنده هایی که عملکرد بهتری داشتند از جمله کاربرانی بوده اند که آموزش های مورد نظر را دریافت و یا حتی موضوعات آموزشی جدید ایجاد کرده اند یا نه."

یک اصل مهم برای فیلیپس این است که تنها به آموزش کارکنان خود بسنده نکند بلکه این آموزش ها را به بیش از 10 هزار پیمانکاری که با فیلیپس یا شرکای تجاری آن کار می کنند نیز ارائه دهد. میرمن می گوید: "شاید آنها بتوانند به کارمندان آتی شرکت تبدیل شوند و مهارتهای عمیقی که ما بدنبالش هستیم دارا باشند." یک امکان دیگر این است که فیلیپس این آمورشها را برای متقاضیان کار در این شرکت نیز ارائه دهد.

رباتهای گفتگو و شناخت تصویری
این شرکت قصد دارد در سال آینده یک ربات گفتگو (Chatbot) را معرفی کند که به سوالات کارمندان در زمینه منابع انسانی پاسخ می دهد. در این زمینه فیلیپس به ربات گفتگویی که کمپانی IBM که از ابرکامپیوتر Watson استفاده می کند چشم دوخته. آنها همچنین بزودی از مصاحبه های تصویری با متقاضیان کار استفاده خواهند برد. این فناوری جایگزین مصاحبه حضوری نیست ولی می تواند در روند استخدام و در جهت ارائه اطلاعات مناسب به مصاحبه کننده از رفتار متقاضی کمک شایانی کند. به گفته میرمن تنها ریسکی که در این زمینه وجود دارد از بین رفتن المان انسانی در روند خودکار و پیچیده فناوری است.