آدرس : خیابان شیراز جنوبی - پلاک 20
مجتمع سبز - طبقه هشتم - واحد جنوبی
کد پستی: 1436953969
 
تماس با ما : 88058327-021
ایمیل : info@kankashgaranco.com


مفهوم OLAP و کاربرد آن در BI چیست؟

OLAP و کاربرد آن در BI چیست؟
1397/10/25

نویسنده : searchdatamanagement.techtarget.com اخبار

مفهوم OLAP و کاربرد آن در BI چیست؟

پروسه آنالیز آنلاین OLAP یک متد محاسبه است که به کاربر این توانایی را میدهد که به راحتی و بطور انتخابی دیتای مورد نظر خود را جهت بررسی از زوایای مختلف استخراج کند. پروسه آنالیز آنلاین با اهداف گوناگونی از قبیل آنالیز دیتا، گزارش های مالی، پیش بینی فروش، بودجه بندی و سایر مقاصد برنامه ریزی مورد استفاده قرار میگیرد.


بعنوان مثال، کاربر میتواند درخواست کند تا دیتای تمامی توپ های ساحلی فروخته شده در فلوریدا را در ماه جولای نمایش دهد، با در آمد حاصل از فروش مشابه در ماه سپتامبر مقایسه کند سپس با سایر محصولات فروخته شده در مدت مشابه در فلوریدا مقایسه کند.
OLAP چگونه کار میکند؟
برای تسهیل این نوع تحلیل ها، دیتا از چند منبع جمع آوری میشود، در انبار اطلاعات ذخیره، سپس در مکعب اطلاعات پاکسازی و سازماندهی میشود. هر مکعب اطلاعات حاوی بخش های مختلف دیتا بر حسب بُعد (مانند مصرف کننده، منطقه جغرافیایی و مدت زمان است) که از میز ابعاد در انبار اطلاعات استخراج میشود. این ابعاد سپس توسط کاربران اشغال میشود (مانند نام افراد، کشور ها و ماه ها) که بطور سلسله مراتبی منظم شده اند. مکعب های OLAP غالباً از قبل در سطوح مختلف مختصر میشوند تا دیتا بیس های رابطه ای (Relational Database) را به خوبی تقویت کنند.
آنالیزورها میتوانند به 5 روش مختلف OLAP را در دیتا بیس های چند بعدی انجام دهند:
1 را در دیتا بیس های چند بعدی انجام دهند:
1 Roll-up که بعنوان تثبیت کننده و شکافنده نیز شناخته میشود، این عملیات دیتا را در بُعد خلاصه میکند.
2 Drill-down که به آنالیزور اجازه میدهد به اعماق دیتا نفوذ کند، بعنوان مثال نفوذ از "مدت زمان" به "سال" و از "ماه" به "جدول رشد یک محصول".
3 Slice که به آنالیزور این امکان را میدهد تا یک سطح از اطلاعات را نمایش دهد، مانند "فروش در سال 2017".
4 Dice که به آنالیزور امکان میدهد از یک محیط چند بعدی یک دیتا را انتخاب کند، مانند "فروش توپ های آبی ساحلی در lowa در سال 2017"
5 Pivot آنالیزور میتواند با چرخش دیتا در مکعب آنرا از یک منظر دیگر مشاهده کند.
آنگاه نرم افزارهای OLAP تقاطع های ابعاد را معین میکند، مثلاً "تمامی محصولات فروخته شده در منطقه شرق که بالاتر از یک قیمت خاص و در یک مدت زمان خاص" باشد و آنها را نمایش میدهد. نتیجه "مقیاس" خواهد بود؛ هر مکعب OLAP از یک تا صدها مقیاس دارد که ازجداول حقیقی در انبار اطلاعات استخراج میشود.