آدرس : خیابان شیراز جنوبی - پلاک 20
مجتمع سبز - طبقه هشتم - واحد جنوبی
کد پستی: 1436953969
 
تماس با ما : 88058327-021
ایمیل : info@kankashgaranco.com


معرفی دو نوع سیستم مدیریت دیتابیس DBMS

معرفی دو نوع سیستم مدیریت دیتابیس DBMS
1397/12/11

نویسنده : softwareadvice.com/database-management-systems اخبار

معرفی دو نوع سیستم مدیریت دیتابیس DBMS

بازار سیستم های مدیریتی به ندرت دچار رکود و بی تحرکی میشود و همزمان با رشد ظرفیت های دیتا و نیاز شرکت ها در طی 40 سال گذشته، به فرم های گوناگونی ارائه شده است.


دو نوع رایج سیستم های مدیریت دیتا بیس بدین شرح هستند:

1 سیستم های مدیریت دیتا بیس رابطه ای rDBMSs

این نوع سیستم، بستر های متفاوت استفاده از دیتا را با ستون ها (fields) و سطر ها (records) با هم مرتبط میکند. حسن اصلی استفاده از rDBMSs در اینست که میتواند یک دیتا بیس خاص را در چند بستر متفاوت پخش کند که باعث دخیره سازی بهتر و دسترسی آسانتر میشود.

طبق گزارش Gartner، rDBMSs 89 درصد بازار DBMS را در اختیار دارد. محبوب ترین این سیستم ها عبارتند از: Oracle Database، Microsoft SQL Server، MySQL و IBM’s DB2.

2 سیستم های مدیریت دیتا بیس نیمه ساختاری Semi-structured

بر خلاف بستر های سفت و سخت rDBMSs، سیستم های نیمه ساختاری مدیریت دیتا بیس انعطاف بیشتری دارند. دیتا میتواند بنا به مورد استفاده کم یا زیاد ساخته شود که معمولاً با طبقه بندی و نشانه گذاری قابل تشخیص است. در عصر حاضر که دیتاها به اشکال مختلف موجود است، سیستم های نیمه ساختاری مدیریت دیتا بیس بسیار مهم است، چرا که توانایی ایجاد کاربردهایی را دارند که با سایر دیتاها بسادگی ارتباط برقرار کنند بدون اینکه دیتایی از بین برود.

سیستم های نیمه ساختاری مدیریت دیتا بیس رو به پیشرفت هستند؛ در حالیکه تنها 5 درصد از کل بازار DBMS را در اختیار دارند، اما با رشد 78 درصدی، بالاترین رشد را بین انواع DBMS در سال 2016 داشته اند. بزرگترین مشتریان آن Amazon، Cloudera و MapR هستند.

دیگر نوع عمده DBMS به نام “Prerelational-era DBMS" است که دیگر با خریداران اولیه رابطه ای ندارد!

ترند های DBMS

در اینجا چند ترند درباره DBMS را معرفی میکنیم که باید مد نظر قرار دهید:

  • (Databasae Platform as-a-Service(dbPaaS : کسب و کارها هر چه بیشتر سرورهای سیستم های مدیریت دیتای حجیم، گران قیمت و خانگی خود را به سمت سرورهای ابری انتقال میدهند. از نظر مقیاس و انعطاف dpPaaSs از گزینه های محبوب برای بدست آوردن دیتای نهایی یک تجارت الکترونیک یا یک اپلیکیشن موبایل است.
  • (Opensource Database Management Systems(OSDBMS : بازار OSDBMS در زمینه گزینه های سیستم و پیچیدگی های امکانات رو به گسترش است. اگر شما پهنای باند ITدارید یک سیستم مدیریت دیتای با منبع آزاد را مد نظر قرار دهید.