آدرس : خیابان شیراز جنوبی - پلاک 20
مجتمع سبز - طبقه هشتم - واحد جنوبی
کد پستی: 1436953969
 
تماس با ما : 88058327-021
ایمیل : info@kankashgaranco.com


تاریخچه مختصری از BI

تاریخچه مختصری از BI
1397/03/20

نویسنده : کیت فوت؛ dataversity.net اخبار

تاریخچه مختصری از BI

در سال 1865 "ریچارد میلر دونس" برای اولین بار عبارت هوش تجاری را در کتابش "دائرة المعارف اصطلاحات تجاری" ذکر کرده.


او این عبارت را برای توصیف عملکرد "سر هنری فرنس" یک بانکدار که از راه جمع آوری اطلاعات و عمل بر اساس آنها توانست از رقبای خود پیشی بگیرد استفاده کرده بود. اما کمی بعدتر در سال 1958 در مقاله ای به قلم یکی از محققان کامپیوتر شرکت IBM به نام "هانس پیتر لون" از پتانسیل هوش تجاری با استفاده از فناوری سخن به میان آمده است. هوش تجاری به شکلی که امروزه از آن صحبت می شود، استفاده از فناوری برای جمع آوری و آنالیز دیتا، ترجمه آن به اطلاعات قابل استفاده و عمل بر اساس آن پیش از رقباست. اساسا نسخه مدرن BI بر فناوری به عنوان راهی برای تصمیم گیری سریع و بهره ور براساس اطلاعات درست در زمان درست تمرکز دارد.

در سال 1968، تنها افراد دارای مهارت تخصصی بسیار بالا میتوانستند دیتا را به اطلاعات قابل استفاده تبدیل کنند. در آن زمان دیتا از منابع متعدد در سیلوهایی ذخیره سازی و به صورت گزارشی چند بخشی و غیرمنسجم و قابل تفسیر ارائه می شد. در سال 1970 "ادگار کد" این ایراد اساسی را مشاهده و در مقاله ای به آن اشاره کرد که منجر به تغییر نحوه فکر افراد به پایگاه داده ها شد. پیشنهاد او مبنی بر تدوین "یک مدل نسبی از پایگاه داده" طرفداران فراوانی یافت و در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت.

اولین سیستم مدیریت پایگاه داده "سیستم پشتیبانی تصمیم" DSS بود که مورد استفاده قرار گرفت. بسیاری از مورخان معتقدند نسخه های نوین BI از تحول DSSها ایجاد شده اند. تعداد تامین کنندگان BI در دهه 80 افزایش چشم گیری یافت و از آن زمان تاکنون با شکل گیری چارچوب BIها هر روزه شاهد پیشرفت قابل توجهی در زمینه این صنعت بوده ایم.