آدرس : خیابان شیراز جنوبی - پلاک 20
مجتمع سبز - طبقه هشتم - واحد جنوبی
کد پستی: 1436953969
 
تماس با ما : 88058327-021
ایمیل : info@kankashgaranco.com


سه نکته برای صاحبان کسب و کار درباره BI

سه نکته برای صاحبان کسب و کار درباره BI
1397/06/10

نویسنده : منبع: www.entrepreneur.com اخبار

سه نکته برای صاحبان کسب و کار درباره BI

هوشمندی تجاری، تحلیل دیتایی که شرکت صرفا با کسب و کار تولید می کند، می تواند باعث افزایش سودآوری شود.


هوش تجاری یا BI در حال تغییر روش تصمیم گیری در شرکت های کوچک تا متوسط است و برای آنهایی که آن را خوب انجام می دهند امتیاز قابل توجهی ایجاد می کند. اکر شما یک کارآفرین هستید، می دانید اطلاعات تا چه میزان اهمیت دارد وقتی به تصمیماتی که آینده کسب و کار شما را در برمی گیرد مربوط باشد. تصمیم گیری بر اساس دیتا، کمک می کند نتایج احتمالی بهبود یابند چرا که حدس و گمان را با تحلیل جایگزین می کند.
متخصصان این صنعت همگی از این صحبت می کنند که چگونه امروز BI و دیتا به ابزار اساسی همه صاحبان کسب و کار تبدیل شده اند. در تحقیقی توسط موسسه گارتنر برای جمعبندی اهمیت BI چنین آمده: اطلاعات نقش نفت قرن 21 را دارد و تحلیل اطلاعات نقش ماشین احتراق. موسسات تحقیقاتی مثل گارتنر نه تنها اهمیت BI را برای تصمیم گیری پیش بینی می کنند، بلکه معتقدند دیتا بزودی نقش مهم تری در کسب و کار پیدا کند که حتی درآمدزا باشد؛ به شکلی که طبق این پیش بینی تا سال 2010 10 درصد شرکتها دپارتمانهای سودآوری خواهند داشت که اختصاصا روی تولید و فروش اطلاعات تمرکز خواهند داشت.
موسسه فارستر هم معتقد است اطلاعات منبع دست نخورده ای برای بیشتر ساطمانهاست. طبق گزراش این موسسه تنها 40 درصد اطلاعات شرکتها برای بهبود عملکرد آنها مورد استفاده قرار می گیرد. درحالیکه سسازمانهایی که بتواند حجم بیشتری از اطلاعات را برای بهبود پروسه های موجود خود استفاده کنند به احتمال فراوان پیشرفت قابل توجهی در استراتژیهای خود خواهند داشت و آنان که بدانند باقی این اطلاعات را چگونه بازاریابی و به فروش برسانند حتی درآمد بیشتری کسب خواهند کرد. در ادامه سه رویه اصلی که صاحبان کسب و کار لازم است درباره BI بدانند تا سازمان خود را متحول سازند آمده است:
سازمانهای کوچک و SSBI
تا همین اواخر، کلان داده برای شرکتهای کوچکتر قابل استفاده نبود. اما با رشد پلتفرمهای SSBI امروزه هر کسی می تواند از آن برای بررسی اطلاعات اساسی کسب و کارش استفاده کند. بسیاری از سازمانها که اطلاعات درونی سازمان برایشان اهمیت زیادی دارد آن را از چندین منبع جکع آوری و سپس تجمیع می کنند. این رویه می تواند برای سازمانهای بزرگتر که حجم اطلاعات زیادی دارند چالش برانگیز باشد. نتیجه معمولا این است که همیشه نقاط کور اطلاعاتی باقی می مانند که می تواند سازمان را در معرض ریسک قابل توجهی قرار دهد. امروزه برای دستیابی به ترکیب ایده آلی از تحلیل و دیتا شرکتها از API یا Application Program Interface استفاده می کنند. این اپلیکیشن های کاربردی این امکان را فراهم می کند که تحلیل و اشتراک اطلاعات ساده تر انجام شود و بر روی دستگاههای متعدد الکترونیکی قابل دسترسی باشد.
دیتا برای نمایش دهی
خبر خوب این است که با افزایش تعداد شرکتهایی که در زمینه افزایش کیفی نمایش دهی دیتا فعالیت می کنند دیتا کاربردی تر می شود. شرکتهای مثل tableau، Domo و IBM همگی با سرعت زیاد در حال نوآوری هستند تا سهم بازار بیشتری را با کمک به مشتریان خود در زیمنه کاربردی تر کردن دیتا بدست آورند. به پیش بینی tableau نمایش دیتا در سال جاری دومین محور بااهمیت در توسعه کلان داده خواهد بود.
چرا نمایش دهی یا Visualization به روش برتر ارائه اطلاعات تبدیل شده است. در واقع چون هدف رسیدن از اعداد به اطلاعات و سپس ادراک است، نمایش اطلاعات بوسیله چارت ها و نمودارهاست که این هدف را به بهترین شکل برآورده می کند.
امنیت اطلاعات
با تمام تسهیلاتی که در بالا گفته شد، امنیت دسترسی به اطلاعات اهمیت بیشتری می یابد. دسترسی بیشتر به معنای فرصت بیشتر برای درز اطلاعات است. گارتنر پیش بینی کرده در سال 2018 حدود 20 درصد سازمانها برنامه های جدی امنیتی را برای حراست از اطلاعات خود پایه گذاری کنند.
در نهایت برای داشتن هوش تجاری موثر باید چند مساله را در نظر داشته باشیم؛ این که چگونه منابع محدود را تقسیم بندی کنیم، چگونه پروسه ها را بهبود بخشیم و این که افراد را در کجا به کار بگیریم.