آدرس : خیابان شیراز جنوبی - پلاک 20
مجتمع سبز - طبقه هشتم - واحد جنوبی
کد پستی: 1436953969
 
تماس با ما : 88058327-021
ایمیل : info@kankashgaranco.com


SaaS, PaaS, IaaS (توضیح و مقایسه)

SaaS, PaaS, IaaS (توضیح و مقایسه)
1398/05/30

نویسنده : Apprenda.com/library/paas/iaas-paas-saas-explained-compared

SaaS, PaaS, IaaS (توضیح و مقایسه)

در این مقاله توضیحاتی درباره انواع سرویس هایی که در فضای ابری یا Cloud توسط تأمین کنندگان نرم افزار به کاربران ارائه میشود مانند SaaS، PaaS و IaaS همراه با مقایسه آنها ارائه میدهیم.


SaaS: Software as a Service

سرویس های اپلیکیشن ابری یا  نرم افزار بعنوان سرویس (SaaS)، بازار بزرگترین فضای ابری که کماکان بسرعت در حال رشد است را معرفی میکند. SaaS از وب استفاده میکند تا اپلیکیشن هایی که توسط فروشنده شخص سوم مدیریت میشود را ارائه دهد که محیط کاربری آنها در سمت مشتری میباشد. بیشتر اپلیکیشن های SaaS میتوانند بطور مستقیم و بدون دانلود کردن یا نصب، از وب اجرا شوند، اگرچه برخی نیز نیاز به ورود (Login) دارند.

بدلیل مدل ورود از وب، SaaS نیاز به نصب و راه اندازی اپلیکیشن ها بر روی کامپیوتر های شخصی را از بین برده است. با استفاده از SaaS، شرکت ها براحتی میتوانند کار ساده سازی نگهداری و پشتیبانی را انجام دهند، بدلیل اینکه تمام کارها توسط فروشنده انجام میگیرد. از جمله: اپلیکیشن ها، زمان اجرا، داده، نرم افزارهای میانی رده (میان افزارها)، سیستم عامل ها، تصویرسازی، سِرور ها، ذخیره سازی و شبکه کردن.

SaaSهای متداول، نرم افزارهای ایمیل و همکاری، مدیریت ارتباط با مشتری(CRM) و اپلیکیشن های مرتبط با سلامتی را ارائه میدهند. بعضی شرکت های بزرگ که سنتی هم نیستند گمان میکردند که فروشندگان نرم افزار، شروع به ساخت SaaS کردند تا منبع درآمدی اضافه داشته باشند تا در بازار رقابتی امتیاز کسب کنند.

مثال های SaaS:
 Google Apps، Salesforce، Workday،Concur ،Citrix GoToMeeting ، Cisco WebEx

موارد متداول استفاده از SaaS: جایگزینی نرم افزار های سنتی مبتنی بر دستگاه
 

PaaS: Platform as a Service

سرویس های پلتفرم ابری یا پلتفرم بعنوان سرویس (PaaS)، برای اپلیکیشن ها و سایر نرم افزارها بکار میرود همزمان با تولید اجزای ابری و اضافه کردن آن به نرم افزار. دِوِلوپرها از طریق PaaS به محیطی دسترسی پیدا میکنند که از طریق آن میتوانند اپلیکیشن ها را شخصی سازی کنند (Customize) یا ارتقا بدهند. PaaS کار ارتقا، تست و گسترش اپلیکیشن ها را سریع، ساده و مقرون به صرفه میکند. با استفاده از این تکنولوژی، فرآیند شرکت ها یا تولید کنندگان شخص سوم میتواند سیستم عامل ها، تصویر سازی، سِرورها، ذخیره سازی، شبکه کردن و خود نرم افزار PaaS را مدیریت کند.

PaaS سازمانی (Enterprise PaaS) این امکان را به توسعه دهندگان نرم افزارهای بیزینسی میدهد تا با دستیابی به یک پورتال خودکار (Self Service) بتوانند زیر ساخت های عملیات مرکزی IT و پلتفرم هایی را که بر روی سخت افزارها قرار دارند مدیریت کنند. PaaS سازمانی میتواند بعنوان یک مدل ترکیبی که همزمان از IaaS عمومی و یک زیر ساخت در محل و یا بعنوان یک PaaS خالص و خصوصی ارائه شود.

مشابه حالتی که شما در Excel، Macro نویسی میکنید، PaaS این امکان را میدهد تا با استفاده از بخش هایی از نرم افزار، اپلیکیشن هایی خلق کنید که درون میان افزارها (PaaSها) قرار گیرند. اپلیکیشن هایی که از PaaS استفاده میکنند ویژگی های فضای ابری، مانند مقیاس پذیری، دسترسی بالا، قابلیت وام گیری، فعال سازی SaaS و بسیاری موارد دیگر را به ارث میبرند. سازمان ها از PaaS منافع زیادی میبرند بدلیل اینکه حجم کدنویسی را کاهش میدهد، قوانین کار را خودکار میکند و به تبدیل اپلیکیشن های اجاره ای به مدل ترکیبی کمک میکند.

مثال های PaaS سازمانی: Apprenda

موارد متداول استفاده از PaaS: افزایش بهره وری دِولوپر و نرخ بهره مندی، همزمان با کاهش زمان-تا-بازار اپلیکیشن
 

IaaS: Infrastructure as a Service

 سرویس های زیرساخت ابری یا زیر ساخت بعنوان سرویس (IaaS)، مدل های خودبخودی برای دسترسی، مانیتورینگ و مدیریت از راه دور زیر ساخت های مرکز داده ها، مانند محاسبه، ذخیره سازی، شبکه کردن و سرویس های شبکه (مانند فایر وال ها) اند. بجای خرید کامل یک نرم افزار، کاربران میتوانند IaaS مورد استفاده خود را خریداری نمایند، مانند قبض برق یا سایر خدمات رفاهی.

در مقایسه با SaaS و PaaS، کاربران IaaS خود مسئول مدیریت اپلیکیشن، داده ها، زمان اجرا، میان افزار و سیستم عامل ها هستند. تأمین کنندگان همچنان مدیریت تصویرسازی، سِرورها، هارد درایوها، ذخیره سازی و شبکه کردن را بعهده دارند. حال بسیاری از تأمین کنندگان   IaaS، پایگاه های داده، صف بندی پیام رسان، و سایر سرویس هایی که بر پایه لایه های تصویرسازی میباشد را ارائه میکنند. برخی تحلیلگران تکنولوژی تمایز قائل میشوند و از IaaS+ برای این عملیات استفاده میکنند. چیزی که کاربران با استفاده از IaaS بدست میاوردند یک زیر ساخت فرای تمامی پلتفرم هاییست که میتوانند روی سیستم های خود نصب کنند. کابران همچنین مسئول بروز رسانی نسخه های جدیدند.

مثال های IaaS:
(Joyent, Google Compute Engine (GCE), Cisco Metapod, Microsoft Azure, Amazon Web Services (AWS

موارد متداول استفاده از IaaS: گسترش زیر ساخت کنونی پایگاه داده ها بطور موقتی (مثل افزایش ترافیک سایت در تعطیلات کریسمس)