آدرس : خیابان شیراز جنوبی - پلاک 20
مجتمع سبز - طبقه هشتم - واحد جنوبی
کد پستی: 1436953969
 
تماس با ما : 88058327-021
ایمیل : info@kankashgaranco.com


کلان‌داده و اصطلاحات جدید

کلان‌داده و اصطلاحات جدید
1397/05/21

نویسنده : دن کوزنتسکی؛ موسس گروه کوزنتسکی اخبار

کلان‌داده و اصطلاحات جدید

کلان‌داده همواره در رسانه ها مطرح می شود، اما تعریف و کاربرد آن همچنان تصمیم گیرندگان در سازمان ها را گمراه می کند.


صاحبان سازمانهایی که سرمایه گذاری سنگینی در پروسه ها و کاربری BI انجام داده اند بعضا از خود می پرسند که آیا آنچه در آن سرمایه گذاری کرده اند صرفا در چارچوب کلان‌داده قرار داد و یا هوش تجاری؟

با وجود آن که کلان‌داده هم نسبتا موضوع جدیدی محسوب می شود، اما به همین زودی اصطلاحات جدیدی برای خود دست و پا کرده است. اصطلاحاتی که به نحوه جمع آوری، تحلیل و کاربرد دیتا اشاره می کنند. در ادامه برخی از این اصطلاحات آمده اند.

بعنوان مثال بعضی از توسعه دهندگان نرم افزارهای کلان‌داده برای برتری جویی در مقابل رقبا اصطلاحاتی برای محصول خود مطرح می کنند مثل "هوشمندی ماشینی". در حالیکه پیش از آن اصطلاحاتی همچون هوش مصنوعی، یادگیری عمیق یا یادگیری ماشینی وجود داشته اند که بیشتر اشاره به مرحله جمع آوری دیتا و یادگیری سیستم از آن اشاره می کند تا اینکه به تجزیه تحلیل و یافتن الگوهای غیرمعمول در داده ها توسط محققان داده اشاره داشته باشد.

اگر بخواهیم بر نحوه استفاده از دیتا تمرکز کنیم به اصطلاحاتی مثل "تحلیل پیشگویانه" و "مدیریت هوشمند ریسک" و حتی "تحلیل کلان‌داده" برمی خوریم. این اصطلاحات در زمانی که تکنیک های کلان‌داده برای بهبود سیستم، عملیات کاربردی، عملکرد شبکه و امنیت دیتا وارد عمل می شوند بیشتر کاربرد دارند.

با تحول تدریجی صنعت، اصطلاحات جدید یکی یکی سربرمی آورند. معمولا این پدیده بدان معنی است که تامین کنندگان قصد دارند محصول یا خدمت خود را به روشی جدید معرفی کنند تا آن که نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی در فناوری زیربنایی آن بوجود آورند.

در نهایت وقتی تامین کنندگان بر روی کلان‌داده مانور می دهند، معمولا در جهت آن است که شرکتهایی که با حجم وسیعی از اطلاعات سروکار دارند را تشویق کنند برای افزایش سرعت تصمیم گیری بر اساس این میزان اطلاعات حجیم از محصول یا خدمت آنان استفاده ببرند.

سوال اصلی اما اینجاست که "تاثیر تجاری یا سازمانی استفاده از این سیستم ها چیست؟" و "آیا کلان‌داده چیزی است که آنها باید اکنون به سمت آن حرکت کنند؟".